توصیه مهم آیت الله بهجت درباره عمل به معلومات

انتشار 30 مهر 1401
مطالعه 1 دقیقه

طوطیا: در این بخش از سایت طوطیا توصیه مهم آیت الله بهجت درباره بر عمل به معلومات آورده شده است. در ادامه برای مشاهده این سخنرانی با ما همراه باشید.

توصیه مهم آیت الله بهجت درباره عمل به معلومات

عمل به معلومات

در دیدار جمعی از طلاب مشهد با معظم‌له - تابستان 1376

خیال کردیم که ما به واجبات عمل کردیم و محرمات را ترک کرده‌ایم

برای عمل چطور؟ آدم باید اختیاراً آنچه را که می‌داند [عمل] بکند، پا نگذارد [وگرنه] پشیمان می‌شود. آن چیزی که نمی‌داند را به این و آن نگاه نگند، به دفتر[شرع] نگاه کند. [اگر] بازهم ندانست توقف و احتیاط باید بکند تا روشن بشود، گفته‌اند به آن چیزهایی که می‌دانی اگر عمل بکنی، « أورثه الله علم ما لا یعلم»[1]، «کفی مالم یعلم»[2]، «لنهدینّهم سبلنا»[3].

مسئله عملیات تا به این درجه هم آمد که اگر دیدیم روشن نشد برما، بدانیم که خیلی چیزها را زیر پا گذاشته‌ایم؛ خیال کردیم که ما به واجبات عمل کردیم و محرمات را ترک کرده‌ایم.

بیانات معظم‌له در بین جمعی از طلاب مشهد، 08-05-1376


  1. «من عمل بما علم ورّثه الله علم ما لم یعلم؛ کسی که به دانسته‌ی خود عمل کند خداوند او را وارث و دارای اموری که نمی‌داند می‌کند.»؛ بحار الانوار، ج 68، ص 363 و ج 92، ص 172.

  2. «من عمل بما علم کفی ما لم یعلم؛ کسی که به دانسته‌ی خود عمل کند نسبت به آنچه نمی داند کفایت می‌شود [یعنی خداوند به تدریج مجهولات را برای او معلوم و روشن می‌گرداند].»؛ بحار الانوار، ج 2، ص30، روایت 14 و ص 280، روایت 49.

  3. «و الذین جاهدوا فینا لنهدینّهم سبلنا؛ آنان که در راه ما تلاش و مجاهدت کنند به راه‌های خود هدایت می‌کنیم»؛ سوره‌ی عنکبوت، آیه 69.

در ویدئو زیر فیلم توصیه آیت الله بهجت بر عمل به معلومات آورده شده است برای مشاهده این کلیپ با ما همراه باشید.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

نظرات و دیدگاه های کاربران
سوال یا دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری