16 نکته کلیدی و ضروری آرایش چشم

انتشار 11 بهمن 1401
مطالعه 12 دقیقه

طوطیا: چشم ها نقاط اصلی و کانونی چهره هستند. نحوه آرایش و انتخاب رنگ آن بستگی مستقیم به حالت و رنگ چشم هر فردی دارد. با رنگ‌ها می‌توان اندازه‌ها واشکال متفاوتی به وجود آورد به عنوان مثال رنگ‌های روشن باعث درشتی و رنگ‌های تیره باعث کوچک‌تر شدن چشم‌ها می‌شوند. در ادامه همراه ما باشید.

16 نکته کلیدی و ضروری آرایش چشم

شناخت نوع پوست دور چشم

پوست دور چشم نسبت به دیگر قسمت‌های صورت نازک‌تر است؛ به همین دلیل نیز خشکی، چین و ‌چروک، پف و افتادگی راه‌ خود را به‌راحتی به دور چشم پیدا می‌کنند. معمولا اگر کسی به چهره شما نگاه کند یکی از نخستین جاهایی که توجه‌اش را به خود جلب می‌کند چشم های شما خواهد بود. خشکی دور چشم، چروک و حتی پف زیر چشم مشکلات رایجی هستند که بسیاری از افراد با آنها سر و کار دارند. پوست زیر چشم بسیار نازک و فوق‌العاده حساس بوده و به همین دلیل باید از آن به طور ویژه‌ای مراقبت کنید.مشکلات پوستی اطراف چشم با ورود به فصول سرد سال بیشتر می‌شود. هوای سرد و خشک به راحتی می‌تواند پوست زیر چشم را دچار خشکی و چروک نموده و حتی در جوانی شاهد پوسته پوسته شدن پوست این ناحیه باشید. باید به گونه‌ای آرایش کنید تا باعث حساسیت بیشتر پوست و ایجاد التهاب در آن نشوید. اگر پوستی خشک و حساس دارید حتما از لوازم آرایشی مرغوب استفاده کنید. برای انتخاب سایه چشم بهتر است به سراغ انواع پودری آن بروید، چرا که نسبت به انواع کرمی پوست را کمتر تحریک نموده و همچنین به راحتی قابل پاکسازی هستند.

پوست دور چشم

نکاتی برای ارایش چشم

همه ما اهمیت آرایش چشم را در آرایش کل صورت می دانیم. اگر از آرایش چشم غافل شوید هرگز آرایش شما کامل نمی شود. اغلب ما عادت کرده ایم، فقط با چند رنگ سایه چشم کار کنیم و از رنگ های دیگر غافل شویم، اما برای داشتن آرایشی شیک و تمیز باید بتوانیم انواع رنگ ها را به درستی استفاده کنیم. ظاهر آرایش صورت شما تنها زمانی کامل می شود که بتوانید روی آرایش چشم خود با رنگ ها و ترکیب های مختلف کار کنید. در اینجا شما را با نکات و ترفند های آرایش چشم آشنا می کنیم .

1. بیس کار و قسمت کریس چشم

هر آرایش چشمی به خودی خود مستقیماً با سایه شروع نمی شود. قبل از شروع هر گونه آرایش چشم، ابتدا شناخت قسمت های مهم و سپس تمیز بودن محدوده آرایش بسیار مهم است.

تصویر ناحیه کریس چشم و دیگر نواحی مهم در آرایش چشم

2.پرایمر

پرایمر های چشم جزو ترند های نسبتاً جدید هستند. یکی از بهترین زیرسازهایی که می‌تواند زیبایی و جذابیت سایه چشم شما را افزایش دهد، پرایمر است. استفاده از یک پرایمر مناسب با پوست و شرایط‌تان موجب می‌شود تا میکاپ چشم‌تان زیبا و بی نقص باشد. پرایمر از پخش شدن سایه جلوگیری می‌کند و زیبایی آن را به خوبی نشان می‌دهد.

3. استفاده از کانسیلر

کانسیلر برای پنهان کردن حلقه های تیره زیر چشم بسیار مهم است. شما هر آموزش آرایش چشم ساده ای را هم که نگاه کنید بر استفاده از کانسیلر تاکید دارد. تصور می شود که کانسیلر ها فقط برای صورت و زیر چشم استفاده می شوند، اما نکته جالب اینجاست که اگر کمی از کانسیلر خود را روی پلک خود بزنید و آن را به خوبی پخش کنید هم دوام آرایش چشم شما بهتر می شود و هم یک پایه تمیز و یک دست تری زیر کار خود دارید.

4. کانسیلر رنگی

اغلب ما با مشکل رگ های سبز مایل به آبی اطراف چشم هایمان مواجه هستیم. گاهی هم چشمان ما به دلیل کمبود خواب پف می کنند. در این موارد می توانید کانسیلر های رنگی تهیه کنید این کانسیلر ها ظاهر رگ های مایل به آبی را به حداقل می رساند. پس از استفاده از این، می توانید از یک کانسیلر معمولی استفاده کنید. کانسیلر های رنگی در رنگ های مختلف تولید می شوند و هر رنگ برای خنثی کردن یک رنگ خاص در صورت استفاده می شود.

کانسیلر رنگی

5.کرم پودر

درست است که نباید لایه کرم پودر روی پلک شما سنگین باشد اما باید در این مرحله کرم پودر صورت خود را بزنید و با استفاده از باقی مانده کرم پودرتان روی براش یا اسفنج آرایشی خود را با مابقی صورت یک دست کنید. نکته: اگر پوست پلک شما چرب است از این مرحله صرف نظر کنید و عمل یک رنگ کردن رنگ پوست را با پنکک صورت خود انجام دهید.

6. گوشه های چشم را جدا کنید

برخی از افراد چشم های کوچکی دارند و می توانند محل اتصال بینی و چشم ها را با استفاده از مقدار خیلی کمی هایلایتر یا یک سایه روشن براق در همان نقطه اتصال جدا کنند.

7. ترکیب سایه چشم

انتخاب رنگ آرایش چشم شما بر عهده خودتان است و اینجا باید خلاقیت به خرج دهید. مطابق با تم جشن، مهمانی و لباس خود بهترین رنگ سایه چشم را انتخاب کنید. پس انتخاب رنگ مورد نظر خود سایه های نزدیک به آن رنگ را نیز بردارید تا بتوانید یک ترکیب زیبا بسازید.حتی می توانید رنگ سایه خود را بسته به رنگ چشم تان انتخاب کنید، مثلاً خط چشم های قهوه ای یا سبز را برای برجسته کردن چشم های قهوه ای انتخاب کنید. در ادامه چند نمونه ترکیب رنگی متناسب با رنگ چشم های متفاوت برای شما آورده ایم، به آن ها توجه کنید.

اگر شما چشمان قهوه ای دارید، از سایه چشم های طلایی، نقره ای یا سبز خزه ای استفاده کنید. همچنین اگر چشمان سبز دارید، می توانید از خط چشم قهوه ای یا خط چشم سبز استفاده کنید. اگر رنگ چشمان شما سبز است، می توانید سایه های کم رنگ سبز، طلایی یا حتی خاکستری را برای پلک های خود انتخاب کنید. اگر چشمان مشکی دارید، بهتر است از خط چشم مشکی استفاده کنید. مداد چشم های قرمز تیره و قهوه ای نیز می توانند زیبا به نظر برسند. همچنین می توانید رنگ های طلایی روشن، آبی روشن و یا رنگ های هلویی را امتحان کنید. اگر چشمانی خاکستری رنگ دارید، می توانید از خط چشم هایی به رنگ مشکی روشن یا ذغالی روشن با خط چشم سبز یا سایه چشم خاکستری یا طلایی روشن بزنید، اما باید رنگ پلک ها را نرم نگه دارید، این کار باعث افزایش رنگ چشمان شما می شود.

8. افزودن سایه به آرایش چشم ها

 1. رنگ ها را انتخاب کنید: در ابتدا در بین رنگ های سایه خود رنگ های مجاوری را انتخاب کنید که می توانند با لباس و مناسبت شما مطابقت داشته باشد.

 2. به عمق و ترکیب رنگ ها فکر کنید: به این فکر کنید که چه رنگی باید با کدام رنگ دیگر از رنگ های سایه چشم شما ترکیب شود. ایجاد عمق و توجه به ترکیب رنگ ها چیزی است که می تواند آرایش چشم دودی یا آرایش از ترکیب رنگ های مختلف را ایجاد کند.

 3. ترتیب استفاده از رنگ ها: سایه های روشن تر را از گوشه داخلی چشم بزنید و با سایه هایی تیره تر در وسط و تاریک ترین رنگ در انتهای چشم سایه خود را تکمیل کنید.

 4. مجرای اشک: یک نقطه کوچک با استفاده از سایه روشن و براق در نزدیکی مجرای اشکی خود ایجاد کنید.

 5. شکل V قسمت اتصال بینی: از قسمت V به سمت بیرون به آرامی رنگ ها را محو کنید و براش خود را به آرامی در امتداد این خط بکشید. این کار باعث می شود سایه شما یک دست شده و مرزی بین رنگ ها باقی نماند.

 6. گوشه خارجی چشم و زیر ابرو: سایه چشم نقره ای روشن یا سفید ی هایلایتر خود را بردارید و روی گوشه خارجی چشم بمالید تا برجسته تر دیده شود. توجه کنید این کار را در خط کوچکی زیر ابرو انجام دهید اگر این خط خیلی پهن شود چشمان شما را افتاده نشان خواهد داد.برای این که مطمئن شوید رنگ ها به خوبی با هم ترکیب می شوند، یک براش مخصوص فید کردن بردارید و با آن به صورت آرام و دورانی یا ضربه ای مرز میان سایه خود را محو کنید. توجه کنید که کار ترکیب کردن رنگ ها و یک دست کردن سایه از مهم ترین بخش های آرایش چشم است.

آرایش چشم

9. برجسته کردن چین پلک

برجسته کردن ناحیه چین ضروری است. می توانید این کار را با یک سایه چشم قهوه ای روشن انجام دهید. چین پلک همان خط کریس چشم است و با تیره تر کردن این قسمت آرایش شما طبیعی تر می شود البته شما باید این کار را اول و قبل از انجام بقیه مراحل زدن سایه انجام دهید.

10. فرمژه

فر کردن مژه ها را می توان به روش های مختلفی انجام داد. توجه داشته باشید که شما باید قبل از استفاده از ریمل یا مژه های مصنوعی از فرمژه استفاده کنید. استفاده از فرمژه پس از استفاده از ریمل می تواند باعث کنده شدن و شکستن مژه های شما شود، زیرا پس از ریمل زدن مژه های شما به سرعت یک حالت خشک پیدا می کنند. بهترین زمان برای استفاده از فرمژه زمانی است که به تازگی دوش گرفته اید، زیرا در این زمان مژه های شما گرم و مرطوب بوده و انعطاف پذیر تر هستند.

11. استفاده از ریمل

برای پر تر کردن مژه های خود سعی کنید ریمل را بیشتر به قسمت نزدیک به ریشه مژه ها بزنید و برای بلند تر کردن مژه ها تمرکز خود را روی انتهای موی مژه بگذارید.

12. مژه مصنوعی های تکی

به جای یک ردیف غیر قابل کنترل از مژه ها می توانید از مژه های تکی استفاده کنید. مژه های تکی را هم می توان به تمام پشت پلک افزود و هم می توان به صورت تکی لا به لای مژه ها و فقط نقاط دلخواه به مژه ها افزود.

13. خط چشم های ژلی

برای این کار با زدن یک خط نازک خط ژل از گوشه داخلی چشم شروع کنید. خط را به آرامی و با دقت تا مرکز پلک ببرید و پهنای آن را ثابت نگه دارید. سپس دوباره از قسمت بیرونی پلک شروع کنید و به سمت داخل حرکت کنید تا دو طرف خط چشمتان در وسط پلک به یک دیگر برسند. این روش به شما یک خط چشم کامل و یک دست می دهد در ادامه می توانید دنباله خط چشم خود را به هر روشی که می خواهید بکشید.

14. مداد چشم تیره در آرایش چشم

برای مواقعی که نمی خواهید خیلی آرایش شده به نظر برسید، باید از روش چسباندن مژه صرف نظر کنید و کاری کنید تا مژه های خودتان پر به نظر برسند. برای این کار می توانید با استفاده از یک مداد مشکی داخل پلک بالایی یا روی قسمت بن مژه از داخل به مژه های خود حجم بدهید این امر به ویژه در صورتی که مژه های نازکی دارید بسیار کاربردی است. همچنین می توانید یک مداد خط چشم به رنگ مشکی یا قهوه ای تیره بردارید و فضا های خالی میان مژه های خود را با دقت تیره کنید تا مژه هایتان پر تر به نظر برسید.

15. مداد چشم روشن

برای این کار می توانید از یک مداد سفید یا کرمی روشن در خط آبی پلک پایین خود استفاده کنید. طبق این توصیه شما باید مداد تیره را داخل پلک بالایی خود و مداد روشن را داخل پلک پایینی خود بکشید.

استفاده از مداد چشم روشن

16. مداد یا ریمل ابرو

از مداد های قهوه ای برای ابرو ها استفاده کنید و با حرکات سریع و ملایم و ظریف، طرح های کوچکی شبیه به موی ابرو ایجاد کنید. این کار را در قسمت هایی از ابرو هایتان که خالی هستند انجام دهید.ریمل های ابرو مانند ژل ابرو عمل می کنند، اما تفاوت آن ها در این است که آن ها معمولاً رنگ هایی در تناژ قهوه ای دارند. این ریمل های ابرو می توانند کار شما را راحت تر کنند. به این صورت که با استفاده از ریمل ابرو دیگر نیازی به استفاده از مداد ابرو نخواهید داشت.

استفاده از ریمل یا مدادابرو

چگونه آرایش چشم را پاک کنیم؟

پاک کردن آرایش اهمیت بسیار زیادی دارد. شما برای مراقبت از چشم و پوستتان باید در پایان هر روز آرایشتان را پاک کنید. روش های زیادی برای از بین بردن آرایش وجود دارد؛ اگر از پاک کننده‌های آرایشی استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که از یک برند باکیفیت استفاده کنید که به پوست شما آسیب نرساند و به خوبی آرایشتان را پاک کنید. در ادامه به بررسی چند روش ساده برای پاک کردن آرایش چشم خواهیم پرداخت.

 • قبل از اینکه صورتتان را بشویید، حتما تمام آرایشتان را توسط یک پد آغشته به محلول آرایش پاک‌کن یا دستمال مرطوب پاک کنید.

 • در حین پاک کردن آرایش، با دستتان بیش از اندازه به پوست فشار وارد نکنید و آرایش را به آرامی و با حداقل فشار پاک کنید.

 • در صورتی که پاک کننده‌ی آرایش شما تمام شد یا می‌خواهید از چیزی طبیعی‌تر استفاده کنید، کافی است مقداری روغن نارگیل را توسط دستانتان روی صورت و چشم‌های خود بمالید؛ بگذارید تا کمی روی صورت بماند و سپس توسط یک پد پنبه‌ای کل صورت را پاک کنید. در صورت نداشتن روغن نارگیل، می‌توانید از روغن زیتون یا روغن بادام هم برای پاک کردن آرایش چشم خود استفاده کنید.

 • بعد از پاک کردن آرایشتان، با استفاده از یک پاک کننده‌ی ملایم و مناسب پوستتان، صورتتان را بشویید.

 • بعد از شستن صورتتان می‌توانید از مقداری تونر استفاده کنید تا منافذ پوستتان کاملا تمیز و بسته شوند. همچنین استفاده از تونر باعث کاهش لک‌های پوستی نیز می‌شود.

 • بعد از تونر، از کرم آبرسان و کرم دور چشم استفاده کنید. کرم دور چشم باعث انعطاف پذیری پوست شده و در درمان و جلوگیری از سیاهی و پف زیر چشم کمک خواهد کرد.

5 نوع آرایش چشم ترند 2023

در کنار تغییر رنگ مو و تغییر روال مراقبت از پوست، تلاش از روندهای نوظهور زیبایی یکی از بهترین بخش های ورود به سال جدید است. به ویژه آرایش چشم همیشه یک منطقه سرگرم کننده برای جستجوی روندها است، زیرا رنگ ها، سایه ها و محصولات زیادی برای انتخاب وجود دارد.

آرایش گرانج

ظاهر زیبایی دهه 90 هنوز الهام‌بخش اصلی آرایش است و با رفتن به سال 2023، می‌توان انتظار داشت که آن را حتی بیشتر ببینیم. آرایش گرانج در سال 2022 محبوب بود، اما سال جدید شاهد محبوبیت نسخه ظریف تر این روند خواهیم بود و در آرایش چشم نیز منعکس خواهد شد – سایه چشم خاکستری، ابروهای باریک و حتی ابروهای سفید شده.

آرایش گرانج

مژه های بلند

در حالی که بسیاری از فرمول‌های ریمل قبلاً بر روی فر کردن و بلند شدن تمرکز می‌کردند، در سال جدید محبوبیت ریمل‌های لیفت افزایش می‌یابد. ریمل های لیفتینگ برای بلند کردن مژه ها (به معنای واقعی کلمه، بلند کردن مژه ها) هستند و راه خوبی برای باز کردن چشم ها هستند.

مژه های بلند

سایه چشم رنگی روشن

سومین آرایش از 5 آرایش چشم ترندی 2023 ، سایه رنگ روشن است . منتظر آرایش چشم های جسورانه و رنگارنگ در سال 2023 باشید، از نارنجی تا صورتی تند. راه‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید خودتان این روند را امتحان کنید، از چشم‌های رنگین‌کمان گرفته تا تنالیته کامل رنگ. در هر صورت، حتما چشمان خود را برای سایه چشم با پرایمر چشم آماده کنید.

سایه چشم رنگی روشن

سایه چشم زمینی

اگرچه ممکن است متناقض به نظر برسد، اما سایه چشم طبیعی نیز در سال جدید شیک خواهد بود. محصولی از آرایش بدون آرایش، سایه چشم با رنگ خاکی دارای سایه های خاکستری، قهوه ای، طلایی، قهوه ای و زیتونی است.

سایه چشم زمینی

بدلیجات ظریف چشم

تزیینات چشمی و بدلیجات 2023 نسبت به سال های گذشته کمی ظریف تر خواهد بود و از لباس های بدلیجاتی پیروی می کند که مد روز هستند. به نگین های کوچک در خط چشم خود فکر کنید. زرق و برق ظریف همچنان نور را جذب می کند و به آرایش چشم شما جذابیت می بخشد.

آرایش چشم

سخن پایانی

آرایش چشم با دنیایی از دقت انجام می‌شود و پیگمنت‌های سایه به شکلی جذاب بر روی پلک قرار می‌گیرند. در این شرایط باید از تکنیکی استفاده کنید که ماندگاری این زیبایی را بیشتر می‌کند. بهترین کار برای افزایش طول مدت ماندگاری سایه چشم، استفاده از فیکساتور بر روی آن است.

فیکساتور


لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

نظرات و دیدگاه های کاربران
سوال یا دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری