کتاب خانواده ای نه چندان خوشبخت اثر شاری لاپنا

انتشار 14 بهمن 1401
مطالعه 4 دقیقه

طوطیا: کتاب خانواده ای نه چندان خوشبخت نوشتهٔ شاری لاپنا و ترجمهٔ فرانک سالاری است و نشر البرز آن را منتشر کرده است. این کتاب رمانی کانادایی دربارهٔ یک خانواده است که اتفاقی باورنکردنی‌ برایشان رخ می‌دهد که از پرفروش‌ترین‌ کتاب‌ها است که مثل بسیاری از رمان‌های جنایی این نویسنده با استقبال بالای مخاطبان مواجه شده. در ادامه به معرفی آن میپردازیم.

کتاب خانواده ای نه چندان خوشبخت اثر شاری لاپنا

درباره کتاب خانواده‌ای نه ‌چندان خوشبخت

کتاب «خانواده ای نه چندان خوشبخت» رمانی نوشته «شاری لاپنا» است که نخستین بار در سال 2021 وارد بازار نشر شد. اعضای خانواده «مرتون» برای صرف شام «عید پاک» دور هم جمع شده اند؛ اما این دورهمی، تجربه ای نه چندان دلنشین برای تقریبا همه آن ها است. تنها کسی که از این شرایط رضایت دارد، پدر خانواده، «فرد مرتون» است که معمولا از اذیت و آزار تمام اعضای خانواده اش لذت می برد، از جمله همسرش «شیلا»، و سه فرزند بزرگسالش. به همین خاطر وقتی چند ساعت بعد در همان شب، «فرد» و «شیلا» به شکلی وحشیانه به قتل می رسند، هیچکس واقعا غافلگیر نمی شود. هر کدام از فرزندان او ممکن است با کمال میل این کار را انجام داده باشد، یا این که پای کس دیگری در میان است—کسی که به اندازه فرزندان «فرد»، از او نفرت دارد؟


خلاصه کتاب خانواده‌ای نه ‌چندان خوشبخت

فِرِد و شیلا، زن و شوهر ثروتمندی هستند که به‌همراه فرزندانشان در خانه‌ای مجلل در بِرکِن‌هیل نیویورک زندگی می‌کنند. البته ثروت هنگفت آن‌ها هیچگاه باعث نشده فرزندانشان احساس خوشبختی کنند. این مسئله بیش از هر چیز به رفتارهای آزارجویانه‌ی «فِرِد مرتون»، پدر خانواده، برمی‌گردد. بنابراین حتی دورهمی شب عید پاک نیز نمی‌تواند آنها را یک خانواده‌ی واقعی جلوه دهد. تا اینکه درست پس از صرف شام شب عید، قتل فجیعی اتفاق می‌افتد و پدر و مادر خانواده به‌طرز نامعلومی کشته می‌شوند. در رمان خانواده‌ای نه چندان خوشبخت (Not a Happy Family)، نوشته‌ی شاری لاپنا (Shari Lapena) خواهید خواند که این قتل مبهم و رازآلود چگونه اتفاق افتاده و علت رفتارهای عجیب فرزندان خانواده چه می‌تواند باشد؟ اما واضح است که در این خانه رازی وجود دارد که ممکن است به‌همراه مردگان دفن شده باشد؛ مردگانی که سرنوشتی برخلاف آنچه انتظار می‌رفت پیدا کرده‌اند و این غیر منتظره بودن می‌تواند در رد پای وقایع گذشته‌شان دنبال شود. سوال مهم این است که آیا ممکن است فرزندان مقتولین، در این ماجرا دخیل باشند یا خود نیز یکی از قربانیان بعدی قاتل خواهند شد؟ رمان های تریلر ازجمله ژانرهای پرطرفدار ادبیات داستانی هستند که ترس، خشونت و معما از عناصر تشکیل‌دهنده‌ی روایتشان به‌شمار می‌رود. در اینگونه آثار با داستانی پرتعلیق و دارای کشمکش‌های گوناگون هستیم که وقایع موجود در آن در هاله‌ای از ابهام اتفاق می‌افتد. شاری لاپنا، از نویسندگان حرفه‌ای این ژانر است که اغلب آثارش با اقبال بسیاری از سوی طرفدارای رمان‌های تریلر روبه‌رو شده است.


درباره نویسنده کتاب خانواده‌ای نه ‌چندان خوشبخت

شاری لاپنا

1960

زاده کانادا

پوستر شاری لاپنا

شاری لاپنا (به انگلیسی: Shari Lapena) (زاده 1960) رمان‌نویس کانادایی است که بیشتر برای رمان مهیج سال 2016 خود با عنوان زوج همسایه که رمانی پرفروش در کانادا و سایر کشورها بوده، شهرت یافته‌است. لاپنا قبل از شروع پیشهٔ نویسندگی، وکیل و معلم انگلیسی بوده‌است. او نخستین رمان خود را با عنوان «چیزهایی که پرواز می‌کنند»، در سال 2008 منتشر کرد. این رمان در فهرست آثار راه‌یافته به مرحلهٔ نهایی جایزهٔ سانبرست در سال 2009 قرار داشت. رمان دوم او نیز با عنوان «اقتصاد شادمانی» در زمرهٔ آثار راه‌یافته به مرحلهٔ نهایی جایزهٔ استیون لیکاک در سال 2012 قرار داشت.


قسمتی از کتاب خانواده‌ای نه ‌چندان خوشبخت

ریس و بار به ساختمان پزشکی قانونی رفتند که فاصله‌ی زیادی با اداره‌ی پلیس نداشت. وارد ساختمان آجری شدند. هردو به اتاق کالبدشکافی رفتند. میزهای فلزی زیر نور آفتابی که از پنجره به داخل می‌تابید، برق می‌زدند. اجساد روی میزهای فلزی قرار داشتند و بوی وحشتناکی می‌دادند و ریس هیچ‌وقت به این بو عادت نمی‌کرد. به بار نگاه کرد؛ ظاهراً او با بو مشکلی نداشت. گاهی فکر می‌کرد شاید حس بویایی‌اش را از دست داده است. یکی از متخصصان کالبدشکافی به نام ساندی فیشر با روپوش کنار جسد ایستاده بود. گفت: «صبح‌به‌خیر بازرس».آن‌ها درست وسط کارِ جسد فِرِد مِرتون رسیده بودند. شکم جسد شکافته شده بود و معده‌ی او روی ترازو قرار داشت. پشت کارشناس کالبدشکافی یک میز دیگر قرار داشت و روی آن جسد دیگری بود که با ملافه روی آن را پوشانده بودند. حتماً شیلا مِرتون بود. ساندی متوجه کنجکاوی بازرس شد و گفت: «کارم با اون تمومه، ولی این یکی خیلی کار داره». از روی جسد کنار رفت و همراه دستیارش به‌سراغ جسد شیلا رفتند و ملافه را کنار زدند. به آن زن بیچاره اشاره کرد و گفت: «خیلی مشخص و معلومه. با یه وسیله خفه شده... با یه چیز نرم مثل سیم برق». ریس متفکرانه گفت: «اثری از سیم... حالا اگه سیم باشه... توی خونه نبود... یا اینکه از جایی توی خونه برداشته باشن. پس هرکسی اون رو کشته، سیم رو با خودش آورده بوده. هیچ علامتی از ورودِ به‌زور به خونه هم نبود.


پوستر کتاب خانواده ای نه چندان خوشبخت

شناسنامه کتاب خانواده ی نه چندان خوشبخت

نویسنده: شاری لاپنا

مترجم: فرانک سالاری

زبان: فارسی

ناشر چاپی: نشر البرز

تعداد صفحات: 328

موضوع کتاب:کتاب داستان و رمان

نسخه الکترونیکی: دارد

نسخه صوتی: ندارد

بنابراین علاقمندان به ژانر جنایی و هیجانی، خصوصاً کسانی که طرفدار آثار شاری لاپنا هستند، از خواندن این رمان او لذت خواهند برد. امیدوارم از محتوای معرفی کتاب نهایت لذت را برده باشید و برای کسانی که کتاب دوست هستند، میتوانید ارسال نمایید و برای مشاهده ی مطالب پر محتوای دیگر میتوانید به بخش فرهنگسرای طوطیا مراجعه نمایید. همچنین شما نیز بهترین کتابی که تا حال مطالعه کرده اید، برای ما معرفی نمایید. از همراهی شما بسیار سپاسگزارم.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
(امتیاز 0 توسط 0 نفر)
  ارسال به دوستان:

نظرات و دیدگاه های کاربران
سوال یا دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری