معرفی کتاب تختخوابت را مرتب کن اثر ویلیام اچ مک ریون

انتشار 5 تیر 1401
مطالعه 4 دقیقه

طوطیا: کتاب تختخوابت را مرتب کن نوشته ویلیام اچ مک‌ریون است. کتاب تختخوابت را مرتب کن به شما یاد می‌دهد چگونه چیزهای کوچکی که می‌توانند زندگی شما و شاید حتی دنیا را متحول کنند. در این مطلب از طوطیا به معرفی کامل این کتاب پرداخته ایم.

معرفی کتاب تختخوابت را مرتب کن اثر ویلیام اچ مک ریون

درباره کتاب تختخوابت را مرتب کن

کتاب تختخوابت را مرتب کن، اثری نوشته ی ویلیام اچ مک ریون است که نخستین بار در سال 2017 انتشار یافت. ژنرال ویلیام اچ مک ریون (بازنشسته نیروی دریایی آمریکا) خدمت برجسته و پر افتخاری در نیروی دریایی داشته است. او طی سی و هفت سال گذشته که در یگان آموزش یگان ویژه سیل خدمت و در تمامی سطوح فرماندهی کرده است. آخرین مأموریت او با درجه دریاسالاری، فرماندهی کل نیروهای عملیات ویژه ایالات متحده بوده است. او در حال حاضر رئیس دانشگاه تگزاس سیستم است.

این کتاب 10 فصل دارد و هر فصل به یکی از اصول رفتاری و تربیتی یگان ویژه نیروی دریایی ایالت‌متحده آمریکا می‌پردازد. این رویکردهای رفتاری، ویژگی‌هایی هستند که می‌تواند زندگی روزمره افراد و اجتماع را بهبود بخشد و به پیش ببرد.


خلاصه کتاب تختخوابت را مرتب کن

اگر می خواهید دنیا را تغییر دهید، با مرتب کردن تختخوابتان شروع کنید. در هفدهم می سال 2014، دریاسالار ویلیام اچ مک ریون در جشن فارغ التحصیلی دانشجویان دانشگاه تگزاس در شهر آستین، سخنرانی کرد. او در سخنرانی خود با الهام از شعار این دانشگاه، «چیزی که این جا شروع می شود، دنیا را تغییر می دهد»، اصولی را که در دوره ی آموزش دریانوردی آموخته بود، با دانشجویان به اشتراک گذاشت؛ درس هایی که در غلبه بر مشکلات دوره ی آموزشی و شغل طولانی مدتش در نیروی دریایی و همچنین در کل زندگی یاری اش کرده بودند. ویلیام اچ مک ریون توضیح داد که چگونه هر کسی می تواند از این درس های اساسی برای تغییر خود و ساختن جهانی بهتر استفاده کند. مک ریون در کتاب تختخوابت را مرتب کن، بر اساس اصولی که در سخنرانی اش توضیح داده بود، داستان هایی جذاب را برای مخاطبین بازگو می کند و از زندگی خود و کسانی می گوید که در دوران خدمتش با آن ها رو به رو شده بود. او در این کتاب از سختی هایی از جنس انسانیت سخن می گوید و درس هایی ارزشمند درباره ی تصمیم های دشوار، شفقت، افتخار و شجاعت را روایت می کند.


درباره نویسنده کتاب تختخوابت را مرتب کن

ویلیام اچ مک ریون

6 نوامبر 1955

زاده آمریکا

ویلیام اچ مک ریون

ویلیام اچ مک ریون، زاده ی 6 نوامبر 1955، بازنشسته ی نیروی دریایی و نویسنده ای آمریکایی است. او در سال 1977 از دانشگاه تگزاس در آستین فارغ التحصیل شد. او با بورس تحصیلی وارد دانشگاه تگزاس در آستین شد و به عضویت نیروهای آموزش افسران نیروی دریایی درآمد. مک ریون مدرک کارشناسی خود را در رشته ی روزنامه نگاری گرفت. او هم چنین موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد از دانشگاه نیروی دریایی شد و در آن جا به تأسیس برنامه های عملیاتی ویژه پرداخت.مک ریون در سال 2012، به همراه بانوی اول سابق، لورا بوش (همسر جرج دابلیو بوش، چهل و سومین رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا)، چارلز متیوز، ملیندا پرین، جولیوس گلیکمن و هکتور روئز از برجسته ترین دانش آموختگان دانشگاه تگزاس نام گرفت.


قسمتی از کتاب تختخوابت را مرتب کن

همینطور که بی‌حرکت ایستاده بودم، می‌توانستم از گوشه چشمم مسئول آموزش را ببینم. داشت با دقت به تختم نگاه می‌کرد. خم شد و گوشه‌های تخت را وارسی کرد، بعد با دقت بیشتری نگاه کرد تا پتو و بالش خیلی صاف با هم تراز شده باشند. بعد دستش را در جیبش فرو کرد، یک تاس بیرون آورد و چند بار آن را به هوا پرت کرد. خوب می‌دانستم که این کار آخرین ترفند بررسی تخت من است. آخرین بار که تاس را به هوا پرت کرد، ارشد آن را نگرفت تا روی تخت بیفتد. تاس بعد از برخورد با تخت کمی بالا آمد و چند سانتی متر بلند شد. همین کافی بود تا ارشد تاس را روی هوا بگیرد.

او اصلاً حرف نمی‌زد. ناگهان سرش را به سمت برگرداند. مستقیم به چشمانم زل زد و سرش را به علامت تأیید تکان داد. اینکه من تختخوابم را درست مرتب کرده بودم به این معنی نبود که قرار است به من جایزه داده شود چون این وظیفه من بود. اولین کاری که هر روز باید انجام می‌دادم و دقت در انجامش بسیار مهم بود. وظیفه‌ای که نظم و انضباط و توجه به جزئیات را نشان می‌داد و در پایان روز به من یادآوری می‌کرد که روزم را با انجام یک کار درست شروع کرده‌ام. هر چند کار خیلی کوچکی است ولی حس غرور و افتخار به انسان دست می‌دهد.

در تمام دوران خدمتم در نیروی دریایی، مرتب کردن تختخواب یک وظیفه ثابت و همیشگی بود، کاری که هر روز باید دقیق و کامل انجام می‌شد. من به عنوان یک ناوبان دوم جوان در قسمت بهداری زیردریایی عملیاتی یو اس اس گری بک می‌خوابیدم که تخت‌های چهار طبقه داشت. یک دکتر سالخورده مهربان مدیر بهداری بود و اصرار داشت که آدم باید هر روز صبح وسایلش را مرتب کند.

همیشه تذکر می‌داد که اگر تختخواب مرتب نشود و اتاق تمیز نشود، چطور ملوان‌ها می‌توانند از ما انتظار داشته باشند خدمات بهداشتی و درمانی خوبی به آنها ارائه کنیم. بعدها بود که کاملاً متوجه شدم این نظم و انضباط، چقدر می‌تواند در تمام ابعاد زندگی نظامی و شخصی مهم و کاربردی باشد.

سی سال بعد، برج‌های دوقلوی تجارت جهانی در نیویورک مورد حمله قرار گرفت و در پنسیلوانیا آمریکایی‌ها در هواپیما کشته شدند.


کتاب تختخوابت را مرتب کن

شناسنامه کتاب تختخوابت را مرتب کن

نویسنده: ویلیام اچ مک ریون

ترجمه:حسین گازر

انتشارات: کتاب کوله پشتی

تعداد صفحات: 104

نسخه صوتی:دارد

نسخه الکترونیکی: دارد

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

نظرات و دیدگاه های کاربران
سوال یا دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری