حدیث اخلاق درباره دعا برای دفع بلا با شرح رهبر انقلاب

انتشار 16 شهریور 1401
مطالعه 1 دقیقه

طوطیا: حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ابتدای جلسات درس خارج فقه خود، به شرح یک حدیث اخلاقی می‌پردازند. «دعا برای رفع بلا» موضوع شرح حدیثی اخلاقی از پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد مصطفی صلّی ‌الله ‌علیه ‌و آله‌ و سلّم است. ‌ سایت طوطیا متن و فیلم این شرح حدیث را منتشر می کند.

حدیث اخلاق درباره دعا برای دفع بلا با شرح رهبر انقلاب

بسم الله الرّحمن الرّحیم

الحمدلله ربّ العالمین

و من کلام له صلّی ‌الله ‌علیه ‌و آله‌ و سلّم ادفع البلاء بالدعاء. یکی از خاصیت‌های دعا این است، البته دعا خواص متعددی دارد بعضی هم از دفع بلا مهم‌تر است. رابطه‌ی قلبی بین ما و خدای متعال با دعا از جمله حاصل می‌شود. لذاست شما ملاحظه می‌کنید که در کلمات ائمه علیهم السلام دعا جایگاه خاصی دارد. حتی معارف دین را به وسیله‌ی دعا بیان کردند. این دعاهای صحیفه‌ی سجادیه بارها عرض کردیم شامل و حامل رقیق‌ترین، دقیق‌ترین، عمیق‌ترین معارف الهی و اسلامی است. که انسان در کمتر حدیثی و بیانی از ائمه علیهم السلام این معارف را پیدا می‌کند. همین معارف را در زبان دعا بیان کردند. یعنی خواستند به دعا توجه بدهند ما را. لذا دعا را هم به خاطر ارتباط با خدا که اصل قضیه این است، هم به خاطر معارفی که در دعا هست، هم به خاطر دفع بلاء. یعنی دعا کنید از خدای متعال بخواهید که خدای متعال بلاها را دفع کند و خدای متعال با این دعا بلا را دفع می‌کند.

بنابراین ادفع البلاء بالدعاء. از دعا دوستان غفلت نکنید، همیشه دعا کنید. به خصوص در مواقعی که وعده‌ی استجابت داده شده. مثل بعضی از ایام یا لیالی متبرک. یا مثل نیمه‌های شب، سحر آن وقتی که وقت مناجات با خداست وقت خلوت با خداست. یا هر وقتی که حالی پیدا کردید. گاهی انسان عوارضی برایش پیش می‌آید یک توجهی به خدای متعال پیدا می‌کند. همان لحظه از فرصت استفاده کنید از خدای متعال بخواهید، این دعا مستجاب خواهد شد.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

نظرات و دیدگاه های کاربران
سوال یا دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری