فواید جالب ترامپولین برای کودکان که نمی دانستید!

انتشار 22 آبان 1401
مطالعه 7 دقیقه

طوطیا: همگی می دانیم که ترامپولین سرگرم کننده و لذت بخش است. کنترل کردن خنده خود در حین پریدن این بازی کودکانه بسیار سخت است. اما آیا می دانستید که انجام عادی فعالیت ورزشی ترامپولین، فواید مهمی برای سلامتی کودک شما دارد؟ به علاوه، ترامپولین فواید ذهنی زیادی برای کودکان نیز دارد. در ادامه همراه طوطیا باشید تا فواید جالب ترامپولین را بشناسید.

فواید جالب ترامپولین برای کودکان که نمی دانستید!

ترامپولین کودک یا جامپینگ همان تشک پرش درجای هیجان انگیز است که همه گروه های سنی از آن استفاده می‌کنند. در این میان کودکان و نوجوانان علاقه بیشتری به بازی با ترامپولین دارند. بازی ترامپولین برای کودکان فواید زیادی دارد که شادی و هیجان تنها یک بُعد آن است.تا جایی که انواع مینی ترامپولین برای استفاده در مهد کودک، خانه بازی و منازل تولید شده و به فروش می رسد.

تاریخچه ترامپولین

تشک پرش، جامپینگ فیتنس یا ترامپولین کودک همگی اشاره به همین وسیله محبوب و پر طرفدار دارد. دو آمریکایی به نام های جورج نیسن و لری گریسولد در سال 1934 اولین نمونه از تشک پرش را ساختند. هدف از خلق این وسیله، کمک به بندبازها در حفظ تعادل و جلوگیری از سقوط و آسیب‌های احتمالی به بندبازها بود. این وسیله در ابتدا به صورت یک پارچه ساده طراحی شده بود که روی تعدادی فنر کشیده شده و بر روی پایه‌های فلزی قرار داشت.

بعدها انواع جامپینگ فیتنس ورزشی، ترامپولین دسته دار و ترامپولین پارکی نیز تولید شد. فروش این وسیله در همه جای دنیا با استقبال زیادی روبرو شد و خیلی زود ابتکار دو ورزشکار و دانشمند آمریکایی به محبوبیت جهان رسید.

ترامپولین

فواید ترامپولین برای کودکان

ترامپولین علاوه بر تخلیه انرژی کودکان فواید دیگری هم دارد که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

تاثیر بر استخوان بندی کودک

در اغلب فعالیت های روزانه، فشار بیشتر عضلات ما را درگیر می کند و کمتر متوجه استخوان ها می شود اما در جامپینگ کودک، به علت پرش های متوالی، فشار یکسانی به عضلات و استخوان کودک وارد شده و بدون اینکه متوجه آسیبی شود باعث افزایش چگالی استخوان و تقویت آن می شود. کودک میتواند با تنها پانزده دقیقه استفاده از ترامپولین حفاظ دار در منزل، سیستم اسکلتی خود را تا حد قابل توجهی تقویت کند.

افزایش سلامت قلب و عروق

یکی از دلایلی که توصیه می شود ورزش های هوازی انجام دهیم این است که ضربان قلب و به دنبال آن، حجم خون پمپاژ شده را افزایش دهیم. در واقع کودکان با استفاده از ترامپولین حفاظ داردر منزل، هنگام پریدن، ضربان قلب شان را افزایش می دهند. با استفاده از جامپینگ کودک شما می توانید فضای مناسبی برای بهبود سیستم گردش خون کودک خود فراهم کنید.

کودک در حال جامپینگ

تاثیر بر رشد کودک

سرعت رشد ما در همه ی سنین به یک صورت نیست. در سال های اولیه تولد سرعت بسیار بالا بوده و پس از آن،در دوره ی کودکی تا نوجوانی ما بیشترین سرعت رشد و تاثیرپذیری آن را داریم. واضح است که عامل ژنتیک، مهم ترین عامل در مشخص کردن میزان قد و رشد کودکان است اما عوامل دیگری نیز در کنار آن هستند که می توانند به طرز مثبتی تاثیرگذار باشند. از میان فاکتورهای جانبی رشد، ورزش مهم ترین عامل است.

البته ذکر این نکته مهم است که فاکتورهای تغذیه ای و یا ورزش و عوامل محیطی دیگر نمی توانند تاثیر برجسته ای بر میزان رشد قد کودکان بگذراند اما تاثیر مثبت آن ها بر رشد کودکان اثبات شده است.استفاده از ترامپولین حفاظ دار در خانه می تواند باعث شود کودک به طور مداوم ورزش کند که این خود تاثیر مثبتی بر رشد قد کودک خواهد گذاشت. یکی از بهترین ویژگی های itram این است که نیاز به آموزش خاصی ندارد و برای کودکان پیچیده نیست.

افزایش سلامت روان کودک

ورزش ها اغلب برای کودکان خسته کننده به نظر می رسند و این باعث می شود که تمایلی به انجام ورزش نداشته باشند و یا اگر انجام می دهند لذت چندانی نبرند. بهترین ورزش برای کودکان، آن دسته از ورزش هایی است که شاد و مفرح هستند و کودک ورزش و بازی و شادی را همزمان تجربه می کند. جامپینگ کودک یکی از بهترین گزینه ها برای کودکان است. کمتر کودکی هنگام بازی با ترامپولین حفاظ دار در خانه لبخند نمی زند یا صدای خنده اش بلند نیست.

این خنده و خوشحالی خود باعث ترشح هورمون های شادی آفرین در کودک می شود و سلامت روان او را ارتقا می دهد. برخلاف آنچه اغلب افراد تصور می کنند، itram صرفا بر روی بدن و جسم تمرکز ندارد و نیاز به تمرکز ذهن هم دارد. تمرین تعادل و تمرکز ذهنی برای حفظ تعادل علیرغم پرش های متوالی، نیازمند این است که کودک ذهنش را به کار بگیرد.

کودک در حال جامپینگ

ورزش کامل در خانه

این محصول در سال‌های اولیه پیدایش در ورزش‌هایی مثل ژیمناستیک، شیرجه و نمایش‌های بندبازی استفاده می‌شد. در همان سال‌ها این وسیله برای آموزش و آماده سازی فضانوردان ناسا نیز مورد استفاده قرار می‌گرفت. امروزه انواع ترامپولین پارکی، ترامپولین کودک و بزرگسال تولید شده که به عنوان تنها برنامه ورزشی به کار می‌رود.

افزایش واکنش‌های طبیعی بچه‌ها

ترامپولین کودک امکان حرکت بر خلاف جاذبه زمین را فراهم می‌کند. وقتی کودک به بالا جهش می‌کند، نمی‌تواند مسیر حرکت و فرود را پیش‌بینی کند. در این صورت ارتباط ذهن و بدن به طرز شگفت انگیزی قوی‌تر می‌شود. این امر با عصب بینایی و مجاری شنوایی گوش در ارتباط است و سیگنال‌های ارسالی به مغز موجب واکنش کودک می‌شود. به این ترتیب قدرت یادگیری و واکنش کودک بالاتر از گروه همسالانش قرار گرفته و در موقعیت‌های طبیعی و عادی، موفق‌تر عمل می‌کند.

تنفس هوای تازه

همانطور که ترامپولین کودکان را سالم و سلامت نگه می دارد، آنها را وادار می کند که به خارج از خانه رفته و از هوای تازه لذت ببرند. کودکان با پریدن روی ترامپولین و لذت بردن از آن در فضای خارج از خانه (به جای انجام بازی های منفعل در فضای داخل خانه که باعث مشکلات زیادی برای والدین می شود)، می توانند ویتامین دی خود را از آفتاب دریافت کنند.

ترامپولین ها تغییرات زیادی را به خود دیده اند. اکنون ترامپولین های امن تری همچون ترامپولین شرکت اسپرینگ فری وجود دارد که تمامی قسمت های سخت روی سطح ترامپولین را از بین برده است. این چیزی است که باعث می شود ترامپولین شرکت اسپرینگ فری، امن ترین ترامپولین دنیا شود.

نکاتی که در استفاده از ترامپولین باید به آن توجه کنید!

ترامپولین کودکان دارای قسمت تیز و برنده نیست. این وسیله از ایمن ترین وسایل بازی کودکان است اما تحقیقات نشان می‌دهد که این بالا پریدن‌های ناگهانی حوادثی را به وجود آورده است. خطرات ترامپولین کودک اغلب به دلیل عدم توجه به نکات ایمنی است. برای اینکه کودک دچار آسیب جدی نشود، والدین باید همواره مراقب فرزندان باشند. برخی از این خطرات عبارتند از:

آسیب به کودکان زیر شش سال

کودکان زیر شش سال را روی تشک پرش رها نکنید. مغز کودک در سنین زیر شش سال قادر به واکنش سریع برای نگه داشتن بدن نیست. برای حفظ تعادل روی ترامپولین کودک لازم است تا هماهنگی کامل بین مغز، استخوان‌ها و عضلات بدن وجود داشته باشد.

بافت استخوانی کودکان سه تا چهار ساله در حدی نیست که بتوانند با این وسیله بازی کنند. اغلب حوادث سقوط از روی جامپینگ بچه گانه به دلیل کوچک بودن فرزندان و عدم توجه و مراقبت والدین و مربی‌ها است.

خطرات بازی‌های گروهی روی جامپینگ

انجام حرکات نمایشی روی ترامپولین بسیار مورد علاقه کودکان است. برای اینکه در حین انجام این حرکات مشکلی ایجاد نشود، هر بار یک کودک باید روی تشک پرش، بالا و پایین بپرد. جهش‌های مداوم چندین کودک شیطان و بازیگوش روی یک سطح کوچک، خطراتی را به همراه دارد. افتادن و سقوط از روی ترامپولین کودک، برخورد با چارچوب (فریم تشک) و برخورد دست و پای کودکان با دیگران برخی از همین حوادث احتمالی است.

ناهموار بودن سطح زمین

کودکان نیاز به جست و خیز و تحرک دارند. برای اینکه بچه ها بتوانند به راحتی پرش‌های شادی را امتحان کنند، چه کارهایی می توان انجام داد استفاده از ترامپولین ها بهترین ایده برای جست و خیز بچه هاست. جامپینگ کودک باید روی زمین مسطح و هموار قرار بگیرد. قرار دادن این وسیله روی سطح لغزنده، شیب دار و سست بسیار خطرآفرین است. اغلب اتفاقات ناخوشایند ناشی از تراز نبودن و نامناسب بودن زمین است.

نتیجه گیری

از این مطلب می ‌توان این ایده را برداشت کرد که ترامپولین می ‌تواند تاثیرات عمیقی بر قدرت بدنی، افزایش قد و حجم مطلوبی از تخلیه انرژی باشد. به گونه ‌ای که به مانند دیگر ورزش ‌های توأم با پرش های پی در پی باعث آسیب های مفصلی نخواهد شد. اهمیت ترامپولین در جذابیت آن برای کودکان است. در واقع می ‌توان ترامپولین را تنها ورزش واقعی دانست که کودکان با شوق و ذوق به انجام خواهند رسانید. از این رو می ‌توان به راحتی این ورزش سودمند را در جمع کودکان نهادینه کرد.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

نظرات و دیدگاه های کاربران
سوال یا دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری