اصلاح و سقوط قیمت رمز ارز چیست و با هم چه تفاوتی دارد؟

انتشار 24 تیر 1401
مطالعه 5 دقیقه

طوطیا: اگر از کاربران تازه‌ وارد دنیای ارزهای دیجیتال باشید، ممکن است درک تفاوت بین «سقوط قیمت» و «اصلاح قیمت» برایتان دشوار باشد. هر دو این عبارت‌ها، جزو اصطلاحات رایج و پراستفاده در دنیای ارزهای دیجیتال هستند. در این مطلب مفاهیم سقوط و اصلاح قیمت را توضیح می‌دهیم و تفاوت‌های آنها را بررسی می‌کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

اصلاح و سقوط قیمت رمز ارز چیست و با هم چه تفاوتی دارد؟

سقوط قیمت و اصلاح قیمت به چه معناست؟

همان طور که پیش‌تر اشاره کردیم، اصطلاحات سقوط و اصلاح قیمت هریک معانی جداگانه‌ای دارند؛ و این چیزی است که ممکن است حتی تریدرهای حرفه‌ای ارزهای دیجیتال هم از آن مطلع نباشند. در این قسمت از مقاله، معنای دقیق این دو عبارت را بررسی خواهیم کرد.


سقوط قیمت

طبق تعاریفی که از بازارهای سنتی داریم، زمانی که قیمت یک دارایی در یک روز بیشتر از 10 درصد کاهش پیدا کند، می‌گوییم که قیمت «سقوط» کرده است.

این کاهش‌ قیمت‌ها، در بازار ارزهای دیجیتال اغلب با تغییرات تأثیرگذار و ناگهانی همراه هستند و مجموعه این عوامل باعث می‌شود که سرمایه‌گذاران زیادی با ترس از بازار خارج شوند.

اگرچه عوامل تکنیکال می‌توانند تأثیرات چشمگیری بر قیمت بیت کوین داشته باشند، اما سقوط‌های بزرگ بیشتر ناشی از اتفاقات بنیادی مانند رویدادهای کلان اقتصادی، اطلاعیه‌های شرکت‌های بزرگ و تغییرات ناگهانی در قوانین و سیاست‌های بین‌المللی هستند.

بزرگ‌ترین سقوط قیمت بیت کوین در آوریل 2013

بزرگ‌ترین سقوط قیمت بیت کوین در آوریل 2013

بزرگ‌ترین سقوط بیت کوین در تاریخ 10 آوریل 2013 (21 فروردین 92) رخ داد؛ پس از آنکه شبکه جرایم مالی ایالات متحده (FinCEN)، صرافی ارز دیجیتال بیت‌فلور (Bitfloor) را تعطیل و اعلام کرد که صرافی‌های بیت کوین باید به‌عنوان «انتقال‌دهنده پول» ثبت شوند. براساس داد‌ه‌های بیت‌استمپ، قیمت بیت کوین با سقوط 73.1 درصدی در طی 24 ساعت، از 259.34 دلار به 70 دلار کاهش پیدا کرد.

در 12 مارس 2020 (22 اسفند 98) هم پس از اعلام پاندمی جهانی ویروس کرونا از سوی سازمان بهداشت جهانی، در روزی موسوم به «پنج‌شنبه سیاه»، قیمت بیت کوین با 40 درصد کاهش از 7,969 دلار به 4,776 دلار سقوط کرد.

سقوط قیمت بیت کوین در پنج‌شنبه سیاه


اصلاح قیمت

اصلاح قیمت زمانی رخ می‌دهد که قیمت یک دارایی به‌صورت تدریجی و در طول چندین روز، بیش از 10 درصد کاهش داشته باشد.

این اتفاق معمولاً نشان می‌دهد که معامله‌گران بازار گاوی خسته شده‌اند و نیاز به استراحت و تجدید انرژی دارند. این خستگی زمانی اتفاق می‌افتد که اکثریت خریداران، دارایی موردنظر را خریده‌اند و خریداران جدیدی برای حمایت از روند صعودی وجود ندارند. اگر سفارش‌های فروش انباشت شود و کسی نباشد که آنها را بخرد، قیمت‌ها به‌تدریج کاهش می‌یابند.

نمونه‌ای از اصلاحات پی‌در‌پی قیمت بیت کوین در ماه‌های آغازین سال 2021

نمونه‌ای از اصلاحات پی‌در‌پی قیمت بیت کوین در ماه‌های آغازین سال 2021

اصلاح قیمت بیت کوین می‌تواند تحت‌تأثیر رویدادهای کوچک هم اتفاق بیفتد؛ اما در ابتدا با عوامل تکنیکالی مانند ورود خریداران به سطوح مقاومت قوی، تخلیه حجم معاملاتی و اختلاف بین جهت قیمت و شاخص‌هایی مانند شاخص قدرت نسبی (RSI) که تکانه آن را اندازه‌ می‌گیرند، آغاز می‌شود.

نوسانات زیاد ارزهای دیجیتال

از آنجایی که بیت‌کوین نوسانات زیادی در دوره‌های کوتاه مدت از خود نشان داده، در مقایسه با سایر ارزهای دیجیتال، به عنوان یک دارایی پر نوسان شناخته شده است. به همین دلیل بسیاری از سرمایه‌گذاران از جمله وارن بافت (Warren Buffet) و کارل آیکان (Carl Icahn) که از شیوه‌های سنتی در بازارهای مالی استفاده می‌کنند؛ سرمایه‌گذاری در آن را پر ریسک می‌دانند.طبق داده‌های به دست آمده، نوسان قیمت بیت‌کوین طی یک سال اخیر 7/32 درصد است که با دارایی‌های پر نوسان بعد از خود مانند نفت (8/18 درصد)، بورس ایالات متحده آمریکا (41/8 درصد) و همچنین املاک و مستغلات ایالات متحده آمریکا (15/7 درصد)، اختلاف چشمگیری دارد.

اگرچه نوسانات زیاد ارزهای دیجیتال در دوره‌های صعودی مزایای خاص خود را دارد و موجب می‌شود تا قیمت‌ها به شکل چشمگیری بالا بروند، اما می‌تواند به معنای سقوط و اصلاح مکرر قیمت‌ها نیز باشد.

از ابتدای ژانویه سال 2021 میلادی (مصادف با 12 دی 1399) تا انتهای ماه آوریل، هفت قیمت قابل توجه در نمودار بیت‌کوین به ثبت رسیده که چهار مورد آن نزولی (با میانگین افت 94/29) و سه مورد دیگر صعودی (با میانگین رشد 36/58) بوده‌اند.

تفاوت اصطلاح قیمت با سقوط قیمت

اما به موضوع مهم تفاوت اصطلاح قیمت با سقوط قیمت رسیدیم. با توجه به تعاریفی که از دو عبارت اصلاح قیمت و سقوط قیمت بیان کردیم، می‌توان چند مورد اساسی را به عنوان تفاوت‌های این دو عبارت برشمرد.

1. نحوه مواجهه معامله‌گران با سقوط و اصطلاح قیمت

وقتی پای سقوط قیمت در میان است، معامله‌گران آرامش خود را به طور کامل از دست می‌دهند. کمتر کسی است که در جریان سقوط دارایی‌ها در بازارهای مالی صبر پیشه کند. به همین دلیل عموم معامله‌گران دنبال اولین راه برای خروج از بازار می‌گردند. اما در جریان اصلاح قیمت معمولا معامله‌گران حرفه‌ای و بزرگ صبر می‌کنند و به دنبال موقعیت‌های مناسب برای ورود به بازار می‌گردند. در واقع آن‌ها نه‌تنها از حجم سرمایه خود کم نمی‌کنند، بلکه در موقعیت‌های مناسب بر آن می‌افزایند.

2. تهدید عوامل بنیادی یا پدیده‌ای طبیعی در بازار

وقتی سقوط قیمت در بازار رخ می‌دهد، عوامل بنیادی در بازار تهدید شده‌اند. به نوعی می‌توان ادعا کرد که اعتماد معامله‌گران به بازار از دست می‌رود. سرمایه پدیده‌ای کاملا ترسو است. برای برگشت بازار روی روند معمولی باید اعتماد از دست رفته معامله‌گران به بازار برگردد. در غیر این صورت نمی‌توان پایان خوشی برای سقوط قیمت در بازار در نظر گرفت. اما در جریان اصلاح قیمت تمام معامله‌گران متوجه هستند که با پدیده‌ای طبیعی رو به رو هستند و باید تا پایان آن شرایط را مدیریت کنند.

3. شدت کاهش قیمت‌ها

تفاوت اصطلاح قیمت با سقوط قیمت را در شدت کاهش قیمت‌های بازار نیز می‌توان مشاهده کرد. در جریان اصلاح، افت قیمت‌ها به صورت تدریجی رخ می‌دهد و قرار نیست که یک شبه تمام سرمایه معامله‌گران بر باد رود. اما وقتی پای سقوط قیمت در میان است، دیگر خیلی نمی‌توان محدوده مشخصی برای کاهش قیمت‌ها تعیین کرد. افت قیمت‌ها در هر روز در جریان بازار بیش از 10 درصد از قیمت روز قبل رخ می‌دهد و این مسئله واقعا عرصه را بر معامله‌گران تنگ می‌کند.

4. تحلیل‌پذیر بودن وقایع

تفاوت اصطلاح قیمت با سقوط قیمت در پیش‌بینی وقایع نیز قابل ارزیابی است. دانش تحلیل تکنیکال به معامله‌گران کمک می‌کند تا بتوانند زمان و میزان اصلاح قیمت هر دارایی را در طول زمان پیش‌بینی کنند. معمولا نتایج پیش‌بینی‌ها نیز با درصد خطای محدودی به وقوع می‌پیوندد. این در حالی است که سقوط قیمت‌ها در بیشتر مواقع پیش‌بینی نمی‌شود. دلیل این مسئله هم آن است که سقوط قیمت‌ها معمولا ریشه در بنیاد بازارها دارد.

کلام آخر!

در این مطلب با مفاهیمی چون «اصلاح قیمت» و «سقوط قیمت» آشنا شده و تفاوت آن دو را با یک‌دیگر بررسی کردیم. همچنین دانستیم داشتن آگاهی و شناسایی اینکه کدامیک از روندهای نزولی بازار، اصلاح بوده و کدامیک سقوط است، به معامله‌گران بازار ارزهای دیجیتال کمک به ‌سزایی خواهد کرد تا در کنار تحلیل‌های تکنیکال و فاندامنتال، درک بهتری از بازار داشته و بتوانند عکس‌العملی مناسب و به موقع انجام دهند.

سقوط می‌تواند نشان‌دهنده ورود بازار به دوره نزولی و کاهش طولانی مدت قیمت‌ها باشد، در حالی که اصلاح قیمت، نشان‌دهنده یک روند صعودی سالم است که قیمت از یک سطح مقاومت به یک سطح حمایت کاهش می‌یابد. در نتیجه می‌توان تا حدودی تشخیص داد، در دوره‌های بعدی که قیمت بیت‌کوین قرمز می‌شود، بازار در حال سقوط است یا اصلاح قیمت! و اینکه آیا بازار در حال بازیابی خود در مسیری سالم است یا به شوک ناگهانی از اخبار و اعلامیه‌ها، واکنش نشان داده!

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

نظرات و دیدگاه های کاربران
سوال یا دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری