تکنیک های یوگا

آموزش مرحله به مرحله انجام حرکت وضعیت تیر و کمان (Akarna Dhanurasana) در یوگا + فیلم

انتشار 30 مهر 1401
مطالعه 1 دقیقه

طوطیا: یکی دیگر از حرکت های یوگا، وضعیت تیر و کمان(Akarna Dhanurasana ) می باشد که «آکارنا» (Akarna): نزدیک به گوش، «دهانور» (Dhanur): کمان، «آسانا» (Asana): وضعیت یا حالت. برای آموزش حرکت در ادامه با ما همراه باشید.

آموزش مرحله به مرحله انجام حرکت وضعیت تیر و کمان (Akarna Dhanurasana) در یوگا + فیلم

حرکت وضعیت تیر و کمان (Akarna Dhanurasana)

آکارنا دانوراسانا (سانسکریت: आकर्ण धनुरासन ; IAST: Ākarṇa Dhanurāsana)، که به آن حالت کماندار نیز می‌گویند،وضعیت کمان و تیر، یا تیراندازی یک آسانا در هاتا یوگا است. این وضعیت شبیه یک کماندار که در حال رها کردن یک تیر است.

  • تیر و کمان سنتی
    در شیوه‌ی کلاسیک، با پشت صاف بنشینید. پاها را به جلو دراز کنید و کنار هم قرار دهید. پاشنه‌ها به بیرون و انگشتان پا را به طرف صورت بکشید. در حالی‌که سر و سینه را صاف نگه می‌دارید، دست را جلو ببرید و انگشتان شست پاها را بگیرید. بدون آنکه پاها را رها کنید، زانوی راست را خم کرده، دم بگیرید و آرنج راست را به عقب و بالا بکشید و در صورت امکان پای راست را به گوش راست نزدیک کنید، مانند کمانداری که کمانش را به عقب می‌کشد. با تنفس‌های عادی این وضعیت را حفظ کنید، و این حرکت را با نیمه‌ی دیگر انجام دهید.

  • تنوع
    در وضعیت صحیح (دانداسانا) بنشینید. پای چپ را از زانو خم کنید و روی ران راست قرار دهید. با دست راست انگشت شست پای چپ را بگیرید. دست چپ را بکشید و انگشت اشاره‌ی دست را دور انگشت شست پای راست حلقه کنید. دم بگیرید، آرنج راست را خم کنید و در حالی‌که قفسه‌ی سینه را بالا نگه می‌دارید، پای چپ را بالا بیاورید و آرنج را تا پشت گوش راست به عقب بکشید. سه تا پنج ثانیه این وضعیت را حفظ کنید و باز گردید، سپس حرکت را با نیمه‌ی دیگر انجام دهید.

فواید حرکت وضعیت تیر و کمان

  • وضعیت تیر و کمان در ناحیه‌ی کمر، لگن خاصره و پاها کشش ایجاد کرده، به دست‌ها و پاها قدرت می‌بخشد و جریانات عصبی را در این مناطق تقویت می‌کند.

  • ثابت شده است که تمرین مستمر این حرکت می‌تواند دردهای ناشی از روماتیسم مفصلی را تسکین دهد و حتی درد سیاتیک را از بین ببرد.


آموزش حرکت وضعیت تیر و کمان (Akarna Dhanurasana ) در یوگا

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

نظرات و دیدگاه های کاربران
سوال یا دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری